ЗАЩО ДА ИЗПОЛЗВАМЕ Х У М У С Т И М
Вече над 20 години Хумустим се използва и се утвърди като качествен органичен хуматен тор. И това не е случайно. Той е екологично чист органичен тор и освен, че съдържа всички макро и микроелементи на органична основа, има богато съдържание на ценни и незаменими органични хуминови и фулво- киселини и редица хумусни компоненти. Основното действащо вещество в Хумустим, са калиевите соли на хуминовите киселини. Достатъчно е той да се използва в минимални количества, за да въздейства положително върху растенията и да регулира техния метаболитен процес.
На пазара вече се предлага голямо разнообразие от различни минерални и органо-минерални торове. Много малко и почти единствени са чистите органични хуматни торове, като Хумустим, без добавени допълнително макро и микроелементи на химическа основа. Добре е да се знае, че дори при тези хуматни торове има различия, като форми на хумусните вещества, елементен състав, химична и физична природа на техните компоненти и др.
Земеделските производители трябва да знаят едно много важно нещо, че за да се получи максимален ефект на Хумустим, трябва да го използват в подходящите фенологични фази през вегетацията на отделните култури, през които се залагат генеративните органи, т.е. потенциалния добив. Тези фази са различни при различните земеделски култури. Съобразявайки се с това, ние сме изготвили подробни указания по култури, като сме посочили минималните дози на Хумустим, под които не трябва да се слиза, може по-високи, но не по-ниски, както и важните фази през вегетацията, в които той трябва да се прилага.
Използването на Хумустим започва с третирането на семената и посадъчният материал. При покълването се залага бъдещия добив. Когато кълна е силен и здрав се залага и добър добив. При трайните насаждения, в началният етап е важно да се осигури добре гарнирана и мощна коренова система, да се осигури силен начален старт.
Следват листни пръскания, които се извършват през вегетацията, в посочените фенологични фази. При интензивните култури, се извършва и поливане, което най-добре е да се внася с капкова инсталация.
При правилното използване на Хумустим, се увеличава не само добива и качеството на продукцията, а силно се засилва имунитета към болести и неприятели.
Хумустим е много силен антиоксидант. Когато са налице повреди от градушки, късни слани, киселинни дъждове, предозирани хербициди, измръзвания, засушавания, гъбни болести и др., препоръчаме веднага да се приложи листно пръскане с Хумустим, с увеличена 2-3 пъти доза, в зависимост от повредата. Това увеличение не е опасно, защото неговият състав е чиста органика, без химия. Растенията преодоляват тези стресови състояния, бързо се регулират метаболитните им процеси и тяхната физиологичната дейност. Хумустим действа на клетъчно ниво.
През последните години се отчитат значителни климатични проблеми, които се отразяват неблагоприятно върху земеделските култури, в т.ч. и на есенниците. Именно, когато има такива проблеми, силно препоръчаме да се използва Хумустим. Дозите също могат да се увеличат, от 40-50 мл/дка на 100 мл/дка, или броя на пръсканията, т.е. едно предзимно и още едно в ранна пролет, преди образуване на първо коляно на стъблото, защото в него се залага класчето, т.е. бъдещият добив. Хумустим ще помогне да се заложи по добре озърнено и силно класче, гарантиращ и по-висок добив. Това обикновено съвпада с периода, когато се извършва пръскане срещу плевелите с хербициди. Хумустим е съвместим със всички пестициди, в т.ч. и хербициди. Може да се съвмести с това пръскане.
Когато растенията са пръскани с Хумустим, те ще преодолеят по-безболезнено различните стресови ситуации. Пример, когато кореновата система на житните култури е заложена плитко и е по-слабо развита, особено на посеви, които не са третирани през есента с Хумустим, усвояването на хранителните вещества е затруднено, закъснява и вегетацията. Пролетното подхранване с азот, особено при резки затопляния, ще доведат до буен растеж и образуване на цепнатини при някои култури, например по стъблата на рапицата, които са опасен вход за проникване на болести и неприятели.
През ранна пролет, се активира и вредната дейност на неприятелите и в същото време метеорологичните условия са благоприятни за поява и развитие на болестите по земеделските култури, като кафявото гниене, брашнеста мана, повреди от киселинни дъждове, често са възможни късни слани и др. Това налага да се вземат своевременни мерки за тяхното опазване. Хумустим е подходящ за това.
Предстои засяване на пролетниците – слънчоглед, царевица, различни бобови култури, картофи, зеленчуци и др. Необходимо е семената да се третират преди сеитба с Хумустим при доза 1 литър за 1 тон семена. Този разход е много малък – от 3 до 10 стотинки на декар, съобразно културата, а ефектът през този начален старт от тяхното развитие, е изключително голям. Когато растенията станат във фаза 3-5 лист се извършва и първо листно пръскане, с доза не по малко от 50-80 мл/дка. Извършват се още 1-2 листни пръскания през вегетацията, в зависимост от културата. Хумустим ще осигури силен начален старт на растенията, освен това ще гарантира и добра устойчивост към стресови фактори, ще ускори фотосинтезата и ще се натрупа повече хлорофил в листата, ще се подобри цъфтежа, ще се намали изресяването при лозята и някои други култури, растенията ще заложат висок потенциален добив. Когато се появят гъбни болести, късни слани, киселинни дъждове, градушки и др. стресови ситуации, препоръчаме да се извърши едно, или две последователни листни пръскания през 5-6 дена, с двойно, дори тройно по висока доза на Хумустим, в зависимост от проблемната ситуация.
При зеленчуковите култури се извършват не по-малко от 3-4 листни пръскания през вегетацията. При тях се препоръча и 1-2 поливане с Хумустим, подаден по капкова система. Намалява се окапването на цветовете, скъсява се вегетационния период, повишава се имунитета към болести и стресови фактори, най-често засушаване, киселинни дъждове и др. Значително се повишава добивът и вкусовите качества на получената продукция, гарантира се по-добро съхранение и транспортабилност. Зеленчуците се предлагат по-рано на пазара.
При трайните насаждения – овощни видове, ягоди, малини, лозя, етеричномаслени култури (маслодайна роза, лавандула) и др., пръскането с Хумустим, не само увеличава добива и вкусовите качества на плодовете, но залага много добри цветни и плодни пъпки за следващата година. Първото листно пръскане с Хумустим при тях, се извършва, когато се появи листна маса. Препоръчат се най-малко 3 листни пръскания през вегетацията през 20 дни, с доза не по-малко от 100 мл/дка, (още по-добре е да се използва и по-висока доза, особено когато се налага). Това ще се отрази изключително благоприятно на плододаването, при залагането на пъпки за следващата година и силно ще се подобри имунитета към болести, неприятели и стресови фактори. При някои овощни видове, като череша, праскова, кайсия, много често падат късни слани и пъпките измръзват. Препоръчаме да се извърши едно предцъфтежно листно пръскане, когато пъпките силно набъбнат, преди да разцъфнат, с доза 200 мл/дка Хумустим. Задължително се добавя добър прилепител, примерно Електра. Хумустим предпазва пъпките от измръзване. Много добър е ефектът от поливане с Хумустим, особено при ягодоплодните култури и овощни видове. Препоръчаме поне 1-2 поливки, през пролетно-летния сезон. Доза за поливане – не по малко от 600 милилитра на 1 тон вода.
Хумустим въздейства върху общата продуктивност на растенията. Той ще повиши индексът на ранозрелост, ще се увеличи броя и вкусовите качества на плодовете, подобрява се и тяхното съхранение.
Хумустим заема и много важно място в баланса при хранене на растенията. За подхранване на растенията обикновено се използват минералните торове и почти е забравено органичното торене. Наличните органичните вещества в почвата се осигуряват най-вече от растителните остатъци, който са недостатъчни. Неправилното използване на минералните торове, особено увеличените дози на азотните торове водят до вкисляване на почвите и дисбаланс в храненето на растенията. Разбира се, че трябва да се използват минералните торове, защото те са основната храна за растенията, но това трябва да става балансирано и професионално. Намалените органични вещества в почвата, водят до намаляване на почвените микробиологични процеси, които са основните фактори за доброто усвояване на необходимите хранителни вещества от растенията и подобряват се и водно-физичните свойства на почвите.
Хумустим е изцяло органичен тор, без химия. Паралелното му използване с минералните торове, ще се отрази изключително благоприятно, както за почвите, така и на земеделска продукция, респективно печалбата.
Това е доказано от водещи преподаватели в Аграрен университет, гр.Пловдив, извели тригодишен опит с Хумустим, с цел да се проучи неговото влияние едновременно върху почвите и получените добиви. Опитът е изведен при зеленчуковата култура лук на късия ден. Получените резултати от тригодишният опит, са приети и публикувани в научното списание „Растениевъдни науки“. Тези резултати показват, че Хумустим увеличава с 50% размножаването на полезните почвени микроорганизми и с 80% се увеличава почвената аерация. В същото време добивът е повишен с 19% спрямо контролните полета. За Хумустим се дава висока оценка и препоръка.
Освен в конвенционалното производство, Хумустим се прилага и в производство на биологично чиста земеделска продукция.
Използвайте българският органичен хуматен тор Хумустим!
Той гарантира добър добив, екологично чиста храна и добра печалба!
За повече информация:
Агроном Радка Малинова, тел. 0888 942 318